Okluder – urządzenie redukujące ryzyko udaru przy migotaniu przedsionków.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Czy wiecie, że leki przeciwkrzepliwe to nie jest jedyna forma przeciwdziałania udarowi w wypadku migotania przedsionków?

Watchman to urządzenie firmy Boston Scientific (ta sama która produkuje rozruszniki serca i wiele innych), które jest jedną z opcji leczenia dla pacjentów z migotaniem przedsionków (AF), którzy mają ryzyko udaru mózgu. Jest to tzw. okluder uszka lewego przedsionka (LAA). Uszko lewego przedsionka to mała, worekowata struktura w lewym przedsionku serca, gdzie skrzepy krwi mogą się formować u pacjentów z migotaniem przedsionków. Okluder ma za zadanie zalepić te uszko, bo w nim tworzą się w zdecydowanej większości przypadków skrzepy podczas migotania przedsionków.

Procedura:

Implantacja urządzenia Watchman polega na zamknięciu uszka lewego przedsionka, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi w tej strukturze, które mogą następnie przemieścić się do mózgu i spowodować udar. Procedura jest minimalnie inwazyjna i zazwyczaj wykonywana przez dostęp przez żyłę udową cewnikiem, czyli podobnie jak w przypadku ablacji serca.

Cel:

Celem procedury Watchman™ jest zapobieganie udarom mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków, którzy mają przeciwwskazania do długotrwałego leczenia przeciwkrzepliwego.

Wskazania i Ograniczenia:

Procedura Watchman jest przeznaczona głównie dla pacjentów, którzy mają wysokie ryzyko udaru oraz ryzyko krwawienia, co utrudnia stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych na stałe. Nie każdy pacjent z migotaniem przedsionków jest odpowiednim kandydatem na procedurę Watchma. Wskazania i przeciwwskazania powinny być indywidualnie oceniane przez lekarza kardiologa i zespół interdyscyplinarny.

Na zdjęciu okluder Watchman, zwróćcie uwagę jak zatyka koniuszek lewego przedsionka (na zdjęciu po prawej stronie – ten mini biały spadochron).

Czy ktoś z Was ma takie urządzenie w sercu ? 🙂

Dodatkowe informacje dostępne pod adresem: https://www.watchman.com/pl-PL/home.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *