Polar H10 – opaska do mierzenia pulsu lepsza niż zegarki?

Podziel się tym wpisem z innymi!

Polar H10 to czujnik tętna zamontowany na pasku na klatkę piersiową, zaprojektowany jako rozwiązanie do śledzenia wielu sportów, przeznaczone do regularnego użytku przez sportowców, takich jak rowerzyści, biegacze długodystansowi, triathloniści i tym podobni, którzy chcą ćwiczyć z jak najmniejszą ilością przypiętych do nich pasków. To również ciekawa opcja dla osób z arytmią chcących monitorować swój puls. Aby rejestrować swoje treningi i przeglądać ich wyniki, musisz połączyć opaskę z aplikacją Polar Beat na telefonie (dostępna w sklepie Google lub Apple), ponieważ sama opaska nie ma żadnego wyświetlacza.

To co odróżnia opaskę Polar H10 od większości zegarków monitorujących tętno, to oczywiście oprócz samej formy urządzenia jest rodzaj pomiaru. Polar H10 używa technologię EKG do pomiaru, a nie PPG.

EKG VS PPG
EKG to skrót od elektrokardiografu, wizualnej reprezentacji sygnałów elektrycznych pochodzących z serca. Gdy serce bije, te sygnały elektryczne przenoszą się przez płyny ustrojowe na skórę, na której można umieścić elektrody mierzące zmiany. Przed użyciem paska na klatkę piersiową należy go zwilżyć lub użyć żelu, aby upewnić się, że elektrody mogą odbierać sygnały elektryczne.

Ponieważ EKG mierzy bezpośrednio aktywność elektryczną serca, najlepiej jest wykonywać pomiary jak najbliżej serca. Stąd pasek na klatkę piersiową.

PPG oznacza fotopletyzmogram lub fotopletyzmografię, co oznacza optyczny pomiar zmian objętości narządu. PPG to sygnał, który optyczny czujnik tętna mierzy, interpretuje i wykorzystuje do obliczenia tętna. Sygnał PPG można – przynajmniej teoretycznie – zmierzyć w dowolnym miejscu ciała: na przykład z palca, płatka ucha, skroni lub nadgarstka.

Tutaj dodałem posta dlaczego technologia PPG używana w 99% zegarków potrafi płatać figle –> Puls 180, lub 200 na zegarku? Czy to błąd? Winny jest PPG!

Wydajność i precyzja pomiaru to coś w czym Polar H10 naprawdę triumfuje. Doskonale radzi sobie z pomiarami pracy serca, dzięki czemu zapewnia użytkownikom bardzo dokładne wyniki. Jest również wodoodporny, szczycąc się możliwością noszenia pod wodą do zadziwiającej głębokości 30 metrów, co jest cechą, której nie znajdziesz u wielu rywali, a coś, co pokochają pływacy.

Co mówią na temat dokładności mierzenia tętna, lub HRV przez Polar H10 badania akademickie?

W porównaniu do złotego standardu monitorowania holterowskiego, Polar H10 jest bardzo dokładny w ocenie HR w 24-godzinnym oknie czasowym, podczas gdy dokładność Fitbit Inspire 2 jest słabsza. Wyniki różnią się w zależności od grupy pacjentów kardiologicznych. Byliśmy w stanie poprawić dokładność poprzez wykrywanie i korygowanie artefaktów. Nadal badamy możliwości techniczne, dążąc do ulepszonego i automatycznego sposobu ciągłego monitorowania HR u pacjentów kardiologicznych, co może pomóc w monitorowaniu i kierowaniu ich aktywnością fizyczną. – Vermunicht, P., Makayed, K., Meysman, P., Laukens, K., Knaepen, L., Vervoort, Y., De Bliek, E., Hens, W., Van Craenenbroeck, E., Desteghe, L. & Heidbuchel, H. 2023, „Validation of Polar H10 chest strap and Fitbit Inspire 2 tracker for measuring continuous heart rate in cardiac patients: impact of artefact removal algorithm”, Europace (London, England), vol. 25, no. Suppl 1.

Liniowe pomiary HRV uzyskane z czujnika paska na klatkę piersiową Polar H10 zarejestrowane za pomocą aplikacji Elite HRV ściśle odpowiadają pomiarom wykonanym za pomocą referencyjnego EKG pod względem odstępów RR i HR. Jednak w odniesieniu do DFA a1, wartości w nieskorelowanym zakresie i podczas wyższej intensywności ćwiczeń mają tendencję do wywoływania większego odchylenia i szerszego LoA. Może to być częściowo związane z oczekiwanymi różnicami w nieliniowej HRV związanej z rozmieszczeniem odprowadzeń EKG. Niemniej jednak, ponieważ ta mobilna konfiguracja rejestracji HRV wykazuje wyższą praktyczność przy ogólnie porównywalnych wynikach, jej komercyjne wykorzystanie do monitorowania danych HRV podczas spoczynku i ćwiczeń wytrzymałościowych może być uzasadnione. – Schaffarczyk, Marcelle et al. “Validity of the Polar H10 Sensor for Heart Rate Variability Analysis during Resting State and Incremental Exercise in Recreational Men and Women.” Sensors (Basel, Switzerland) vol. 22,17 6536. 30 Aug. 2022, doi:10.3390/s22176536

Jeśli chodzi o żywotność baterii, H10 będzie rejestrować dane przez 400 godzin, co jest świetnym wynikiem. Chociaż warto zauważyć, że jest to tylko przybliżony szacunek: w rzeczywistych warunkach spodziewałbym się, że będzie to około 100 tygodni (dwa lata) użytkowania, jeśli nosisz go, aby śledzić godzinną sesję treningową trzy do czterech razy w tygodniu.

Aby śledzić swój puls i wyniki spalania kalorii należy zainstalować aplikację Polar Beat na telefonie, a w aplikacji następnie parujemy opaskę z telefonem (Bluetooth, ANT+). Proces jest szybki i prosty i wymaga niewielkiej wiedzy technicznej.

Podsumowując, opaska Polar H10 to świetny produkt, jeśli potrzebujesz dokładnego pomiaru swojego tętna. Cena na moment pisania tego posta (wrzesień 2023) to w okolicach 330 PLN.

Ja mocno polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *