Jak działa pulsoksymetr? Dlaczego czasami przekłamuje?

Podziel się tym wpisem z innymi!

Jak działa pulsoksymetr na palec (również zegarki mierzące puls) i dlaczego podają zły wynik pulsu podczas niektórych arytmii typu dodatki komorowe (zwykle zaniżają wynik wtedy – tzw. pseudo-bradykardia)?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne służące do nieinwazyjnego pomiaru poziomu nasycenia krwi tlenem (SpO2) i tętna (pulsu). Jego działanie polega na emitowaniu światła przez czujnik, który przechodzi przez skórę i mierzy ilość hemoglobiny przenoszącej tlen we krwi.

Hemoglobina przenosi tlen, który jest bardzo ważny dla organizmu. Pulsoksymetr może określić, ile tlenu jest przenoszone przez hemoglobinę.

Za każdym razem, gdy serce bije, przepycha trochę krwi przez ciało. Ten puls krwi sprawia, że palec nieznacznie zmienia kolor. Pulsoksymetr jest bardzo inteligentny i zauważa te zmiany koloru.

Zwracając uwagę na te zmiany koloru, pulsoksymetr może policzyć, ile razy serce bije w ciągu jednej minuty. To jest tętno! Pulsoksymetr informuje więc, jak szybko serce pompuje krew w organizmie.

Fajną rzeczą jest to, że pulsoksymetr pokazuje wszystkie te informacje na żywo na ekranie. Wyświetla dwie ważne liczby:

1. Poziom tlenu (SpO2): Liczba ta informuje o ilości tlenu we krwi. Jest wyświetlana w procentach, a zdrowa osoba ma zwykle około 95% do 100% tlenu we krwi.

2. Tętno: Liczba ta określa, ile razy serce bije w ciągu jednej minuty. Normalne tętno spoczynkowe dla dorosłych wynosi zwykle od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Na przykład, gdy czujesz się dobrze, pulsoksymetr może pokazywać 98% SpO2, co oznacza, że Twoja krew zawiera dużo tlenu. A jeśli serce bije z częstotliwością 70 uderzeń na minutę, oznacza to, że tętno wynosi 70.

Teraz wróćmy do sytuacji gdy ktoś ma arytmię podczas pomiaru pulsu.

Podczas niektórych zdarzeń sercowych, takich jak przedwczesne skurcze komorowe (PVC), pulsoksymetr może mieć trudności z dokładnym podaniem częstości tętna. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

1. Nieregularny rytm serca: Przedwczesne skurcze komorowe to nieprawidłowe uderzenia serca, które powstają w komorach, powodując nieregularny rytm serca. Podczas PVC serce może bić przedwcześnie lub nieregularnie, co prowadzi do przerw bez wystarczająco silnego pulsu, aby mógł zostać wykryty przez pulsoksymetr.

2. Algorytm wykrywania pulsu: Pulsoksymetry wykorzystują algorytmy do obliczania tętna na podstawie wykrytych impulsów. Algorytmy te działają dobrze w przypadku regularnych rytmów serca, ale mogą mieć trudności z dokładną interpretacją nieregularnych rytmów, takich jak te obserwowane podczas PVC.

3. Zakłócenie przepływu krwi: PVC mogą zakłócać normalny przepływ krwi w tętnicach, wpływając na zdolność pulsoksymetru do dokładnego wykrywania i obliczania tętna.

Ogólnie rzecz biorąc, pulsoksymetry są zaprojektowane i zoptymalizowane do pracy z normalnymi, regularnymi rytmami serca. W przypadku nieregularnych rytmów serca, takich jak PVC, ich dokładność w raportowaniu częstości akcji serca może być zaburzona. Nie „widzą” niektórych bić serca z w/w powodów, więc podają puls niższy niż jest naprawdę (mowiąc naprawdę, mam na myśli wliczając do niego te dodatkowe skurcze PVC, czyli wszystkie bicia serca, poprawne i niepoprawne). Niezbędne jest rozpoznanie ograniczeń pulsoksymetrów w takich wypadkach i rozważenie innych wskaźników klinicznych i narzędzi diagnostycznych, np. EKG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *