Nieregularny puls na ciśnieniomierzu? Czy się bać? Co to oznacza?

Podziel się tym wpisem z innymi!

Ciśnieniomierze wykrywają puls i wszelkie nieregularne tętno za pomocą metody zwanej detekcją oscylometryczną, która polega na analizie oscylacji w pomiarach ciśnienia pobranych z mankietu owiniętego wokół ramienia.


Wykrywanie pulsu:

Ciśnieniomierz napełnia mankiet powietrzem, aby zwęzić przepływ krwi w tętnicy. Następnie powoli opróżnia mankiet i monitoruje zmiany ciśnienia.

Gdy mankiet opróżnia się, krew zaczyna ponownie przepływać przez tętnicę, powodując niewielkie oscylacje lub wahania ciśnienia w mankiecie.

Oscylacje te korelują z uderzeniami serca, umożliwiając aparatowi wykrycie pulsu.

OK, a jak ciśnieniomierze wykrywają nieregularną pracę serca? Czasem pojawia mi się ikonka serca!

Ciśnieniomierz może również wykrywać nieregularne rytmy serca, takie jak migotanie przedsionków, analizując wzór i czas oscylacji.

Nowoczesne aparaty wykorzystują algorytmy do analizy czasu pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca. Szukają one wzorców lub zmian w tętnie, które mogą wskazywać na nieregularny rytm.

Obliczając odstępy czasu między kolejnymi uderzeniami serca i analizując ich zmienność, algorytmy mogą identyfikować nieregularne uderzenia serca.

Niestety, nawet w najlepszych aparatach zdarzają się czasami błędy w pomiarze i ciśnieniomierz czasami pokazuje ikonkę nieregularnej pracy serca, nawet jeśli arytmii nie ma, często wywołując niepokój u osoby korzystającej.

Oto kilka najczęstszych przyczyn pomiarów fałszywie pozytywnych:

 • Rozmiar i umiejscowienie mankietu: Nieprawidłowy rozmiar mankietu lub niewłaściwe umieszczenie na ramieniu może wpływać na dokładność odczytów, potencjalnie powodując fałszywie dodatnie wyniki.
 • Poruszanie się, mówienie, a nawet głębokie oddychanie podczas pomiaru może wprowadzić szum do sygnału, prowadząc do niedokładności.
 • Ograniczenia sprzętowe: Precyzja czujników i jakość sprzętu mogą również wpływać na dokładność odczytów. Tańsze lub starsze urządzenia mogą nie być tak niezawodne.
 • Zmienność fizjologiczna: Naturalne wahania tętna spowodowane czynnikami takimi jak niepokój, spożycie kofeiny lub poziom aktywności przed dokonaniem pomiaru mogą fałszować wynik.
 • Tętno poza zakresem 50-100/min. Niewiele osób wie, ale ciśnieniomierze często sygnalizują nieregularną pracę serca, nawet gdy jest regularna, ale poza zakresem 50-100/min, czyli np. ktoś ma puls 48/min, albo 112/min. Mimo, że jest to prawidłowy rytm zatokowy i nie ma generalnie powodu do niepokoju, to niektóre ciśnieniomierze wciąż pokażą arytmię, z samego faktu, że puls jest poza typowym zakresem.
 • Rodzaje arytmii: Niektóre rodzaje arytmii mogą być błędnie interpretowane, np. przedwczesne skurcze komorowe, czy nadkomorowe, mogą być uznane za migotanie i spowodować ikonkę arytmii serca na wyświetlaczu. Nawet niemiarowość zatokowa (rodzaj fizjologicznej arytmii) może czasami wywołać ikonkę nieregularnego tętna.
 • Leki: Niektóre leki mogą wpływać na tętno i rytm serca, potencjalnie powodując, że urządzenie błędnie interpretuje te efekty jako nieregularne bicie serca.
 • Niewłaściwe użytkowanie: Nieprzestrzeganie instrukcji producenta dotyczących użytkowania, takich jak zakładanie mankietu na odzież lub używanie urządzenia w nieodpowiednim środowisku (zbyt zimnym lub zbyt ciepłym).

Aby zminimalizować ryzyko fałszywych alarmów:

 • Upewnij się, że mankiet ma prawidłowy rozmiar i jest prawidłowo umieszczony na nieosłoniętej skórze ramienia.
 • Usiądź spokojnie i zrelaksuj się przez kilka minut przed wykonaniem pomiaru, ze stopami płasko na podłodze i podpartymi plecami.
 • Unikaj mówienia lub poruszania się podczas pomiaru.
 • W razie wątpliwości wykonaj kilka pomiarów, w odstępach 3-5 minutowych, zmień rękę.
 • Użyj pulsoksymetra na palec jeśli masz i porównaj wynik z ciśnieniomierzem.
 • Użyj klasycznej metody „palec na tętnicę” i zbadaj puls, spróbuj ocenić czy jest regularny, oraz zmierz szybkość akcji serca.
 • Jeśli problem się często powtarza, wykonaj EKG u lekarza, wybierz się na wizytę celem dalszych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *