Opaska Polar H10 jako holter EKG? To możliwe :-)

Podziel się tym wpisem z innymi!

Cześć, dzisiaj pokażę wam jak zrobić swój własny holter EKG, no i takie powiedzmy domowe EKG wysiłkowe.

Co potrzeba:
– opaska fitness na klatkę piersiową firmy Polar H10 (do kupienia za około 350 zł w wielu sklepach w Polsce i online)
– telefon z systemem Android (jakikolwiek w miarę nowoczesny) lub Apple iPhone
– aplikacja Polar Beat (za darmo Google Play / Apple Store)
– aplikacja ECGLogger (za darmo Google Play / Apple Store, ale funkcja zapisu jednorazowo 6 EUR)

Trik polega na tym, ze opaska Polar H10 w przeciwieństwie do wielu zegarków, czy pulsoksymetrów bada puls metodą elektrod EKG (styk ze skórą na klatce piersiowej), a nie PPG (pomiar optyczny, światłem przepływu krwi). Polar udostępnił swoje SDK, i jakiś mądry programista ze Skandynawii ogarnął temat i stworzył aplikację zczytującą impulsy elektryczne z Polara, tak samo jak EKG u lekarza je wczytuje do maszyny, która potem to na papierze drukuje.

Najpierw instalujemy aplikacje Polar Beat (to jest ta oryginalna apka firmy Polar do tej opaski), a w niej musimy sparować opaskę z aplikacją.

Potem instalujemy apkę EcgLogger


Po uruchomieniu aplikacji łączymy się z opaską H10 i na ekranie pojawi się nasz zapis EKG:

Jeśli chemy mieć możliwość zapisu nagrania EKG, trzeba wykupić premium, koszt 6 Eur (jednorazowo).


Teraz już po zapłaceniu za tę funkcjonalność wybieramy tylko folder gdzie EKG się będzie zapisywać i lecimy z tematem 🙂

Zrobiłem kilka testów i wyniki są znakomite. Zapis jest oczywiście jedno odprowadzeniowy tylko.
Mimo wszystko Polar bezbłędnie wyłapał mi dodatki komorowe podczas robienia pompek na podłodze, zresztą zobaczcie sami, zakreśliłem jeden na czerwono.


Można to wykorzystać do uchwycenia lub monitorowania arytmii podczas wysiłku, lub spoczynku, nie ma limitu czasowego, więc de fakto działa to podobnie jak holter EKG.
Podkreślam, oczywiście nie da się tym sposobem zastąpić medycznego holtera czy prawdziwego EKG wysiłkowego. Potrzeba przecież trochę innych pełniejszych danych i opisu i badania lekarza, nie mniej, jest to ciekawa opcja + prawdopodobnie duża pomoc w diagnostyce arytmii. Ja na przykład taka opaskę noszę zawsze jak coś trenuję (wcześniej monitorowałem nią tylko puls). Teraz mam też twarde dane EKG dla siebie do wglądu czy lekarza. Wiem gdyby arytmia wariowała. I to zupełnie gratis (bo opaskę już od dawna mam). Holtera przecież nie mam codziennie dostępnego. Może komuś się to przyda?

Na koniec ciekawostka, pojawiło się medyczne badanie na ten sam temat, które potwierdza moje amatorskie obserwacje.

EKG uzyskane z pasa piersiowego Polar H10 u pacjentów hospitalizowanych i pacjentów ambulatoryjnych z szerokim zakresem chorób sercowo-naczyniowych, podobnie jak u osób zdrowych, jest przydatny w praktyce do oceny rytmu podstawowego, migotania przedsionków i przedwczesnych skurczów przy minimalnym odsetku trudnych do interpretacji zapisów z powodu artefaktów. Należy zachować ostrożność przy interpretacji EKG u pacjentów z rytmem stymulowanym, u pacjentów z trzepotaniem przedsionków i przy ocenie przedwczesnych pobudzeń komorowych pochodzenia przegrodowego, ponieważ mogą one wyglądać bardzo podobnie do przedwczesnych pobudzeń przedsionkowych.
Pas piersiowy Polar H10 wydaje się idealny do stosowania jako środek do ciągłego monitorowania EKG, oceny rytmu i badań przesiewowych migotania przedsionków przy minimalnym udziale
artefaktów, niezależnie od aktywności pacjenta, jeśli jest dobrze używany. –

Skála, T., Vícha, M., Rada, M., Vácha, J., Flašík, J. & Táborský, M. 2022, „Feasibility of evaluation of Polar H10 chest-belt ECG in patients with a broad range of heart conditions”, Cor et vasa (English ed.), vol. 64, no. 4, pp. 411-422.


Poniżej PDF z tego badania dla ludzi ciekawych szczegółów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *