[Humor] – Jeśli robisz tatuaż z EKG, zrób go chociaż dobrze ;-)

Podziel się tym wpisem z innymi!

Wiele osób decyduje się na ozdobę swojego ciała tatuażem. Nikogo to już w roku 2024 nie dziwi i tatuaże stały się bardzo powszechne, wśród wszystkich grup społecznych.

Zauważyłem, że część osób wykonuje tatuaż ze wzorem EKG. Często ma on symbolizować życie, lub coś przez to te osoby przeszły, może również ich osobistą historię, lub chorobę. Pomysł jest fajny, ale czasami gorzej z wykonaniem.

Przyjrzyjmy się kilku tatuażom znalezionym w Internecie.

Co my tu mamy. Ten tatuaż wygląda mi bardziej jak jakieś szczyty górskie, może Tatry, aniżeli zapis EKG. Załamki QRS są bardzo szerokie, może to hipermagnezemia i autorka przedawkowała magnez? Załamki T też są zaburzone, a tam gdzie napis „Aimer Le Vie”, czyli francuskie „Kochaj życie”, chyba wkradł się jakiś poważny blok serca. Mam nadzieję, ze posiadaczka tego tatuażu jest w lepszym zdrowiu niż jej tatuaż na to wskazuje 😉


Co mamy tutaj, hmmm. Rytmem podstawowym może być rytm zatokowy, ale dlaczego z blokiem serca 1 stopnia? Na dokładkę mamy przedwczesne pobudzenia przedsionkowe z aberacją przewodzenia w układzie bigeminii, a po nich znów jakaś zaawansowana pauza. Nie jestem pewien czy autorowi tatuażu chodziło „proszę mi tu wydziarać arytmię”, ale jeśli tak, to gratuluję, udało się.

A może tatuaż na palcu? O to już prawdziwy majstersztyk.
Właścicielka tego cudeńka, chyba nieświadomie (a może świadomie i tylko ja jestem taki głupi, że się na tym nie znam) zamówiła sobie przerost przedsionka z blokiem serca typu 1. Sam QRS ma falę delta, wskazywałoby to może na pre-ekscytację, WPW? Trochę nie pasuje ten długi PR, ale co ja się znam, tu każdy milimetr jest perfekcyjny 🙂 Na koniec serce robi oczywiście fikołka, nie mogło być inaczej.

Tutaj to mi nawet ciężko ocenić co się stało, QRS jest bardzo poszarpany, może syndrom krótkiego QT tu mamy 😉 Po nim chyba asystolia… Nie wiem czy autorowi tatuażu chodziło żeby szybko uśmiercić swojego klienta, czy to jedynie metafora artystyczna 😉

Kolejne „cudo” i robota 10/10 ;-), tatuaż na stopie.
Wysoki kunszt robota, nie jestem pewien co to przedstawia, ale może Tosade De Pointes.
Nie jestem pewien czy o taki rytm chodziło klientowi, ale nie wygląda to najlepiej.

Poniższym tatuażem chwaliła się niedawno w mediach społecznościowych partnerka znanego zawodnika MMA Conora McGregora, Devlin McGregor. Zdjęcie przedstawia imię Conor, przechodzące w zapis EKG.

Miała być profeska i witalność, wyszły dziwne zaburzenia pracy przedsionków i potężny blok prawej odnogi pęczka HISa. Na miejscu Devlin, zamiast wakacji na Dominikanie, wybrałbym się na pilne echo serca 😉

Na koniec przykład fajnego tata i wykonanego dobrze od strony technicznej, nie ma się za bardzo do czego doczepić 😉

Powyższy wpis jest wpisem humorystycznym i nie miał na celu nikogo obrazić.
Jeśli planujesz wykonać sobie tatuaż EKG, warto sprawdzić prawdziwe EKG, obejrzeć jak ten zapis wygląda i skonsultować z tatuażystą końcowy zamysł.

2 komentarze

  1. Pełne opisy zaburzeń przedstawionych na zapisach są pełne uznania, pomijam fakt, że nie które fragmenty zapisów bardziej przypominają wykres na giełdzie niż zapis elektrokardiogramu.
    Pełen uznania dla Twojej wiedzy, Tomek:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *